Etap-0 wprowadzenie

Na samym początku informujemy, że przyjęty przez nas podział budowy TRX-a US5MSQ na pewne etapy, jest jedynie propozycją. Propozycją wynikającą z doświadczenia Marka SQ7HJB, który został kierownikiem projektu w naszym klubie. Marek już kilka lat temu wykonał pewien etap prac o czym możemy przeczytać na jego stronie http://sq7hjb.mooo.com/?page_id=120 oraz zobaczyć na kanale YouTube https://www.youtube.com/watch?v=IXOVIYh9BWM .

Dobrym zwyczajem będzie również zaglądanie do działu na naszej stronie znalezione błędy http://trx.sp7pb.pl/category/pcb-znalezione-bledy/ na tyle ile jest to możliwe będziemy starali się opisywać wychwycone pomyłki tak by projekt był powtarzalny i czytelny również dla początkujących elektroników.

Pisząc ten tekst jesteśmy już po pierwszych wlutowanych elementach w ramach projektu klubowego i już wiemy, że jest jeden błąd drobny ale wymagający interwencji najlepiej przed przystąpieniem do lutowania.

Wiemy również, że umieszczenie na płytce PCB o wymiarach 160 x 157 mm około 380 elementów, powoduje duże wytężenie wzroku w celu odnalezienia właściwego miejsca do lutowania. Gdy tylko pierwsza drużyna w składzie Rafał i Zdzisław zgłosili ten fakt przystąpiliśmy do działania. W dziale budowa w artykule Schemat i wykaz części do TRX US5MSQ dodaliśmy możliwość wyszukania konkretnego elementu a grafika wskaże nam lokalizację na płytce PCB. Zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki,  nie ma co tracić czasu na szukanie lepiej wykorzystać go na lutowanie.

Kolejne etapy powinny zawierać już konkretne spisy elementów które będziemy mieli do wlutowania. Jeżeli ktoś będzie chciał przejść przez etap budowy zgodnie z naszym klubowym harmonogramem będzie nam bardzo miło.

Fabrycznie przygotowana płytka PCB wg kierownika ma ułatwić nam lutującym zadanie. Sprawdzimy 😉 , a to co sprawdzimy będziemy starali się opisywać w dziale NEWS lub FAQ. Chcemy by powstała strona poświęcona właściwie tej konkretnej konstrukcji. Zaczynamy oczywiście od budowy płyty bazowej.

Każdy z etapów najlepiej przeprowadzać w zalecanej kolejności i z należytą starannością. Zaczynając sprawdzamy:

  • czy mamy wszystkie potrzebne w danym Etapie podzespoły do wlutowania
  • sprawdzamy czy nie pojawiła się jakaś wzmianka w dziale o wykrytych błędach
  • zapoznajemy się ze schematem, odnajdujemy samemu lub przy pomocy wyszukiwarki miejsca do wlutowania
  • przed wlutowaniem jeżeli to możliwe sprawdzamy czy dany element jest sprawny i czy ma poprawną wartość deklarowaną
  • zwracamy szczególną uwagę i ostrożność przy lutowaniu elementów w których biegunowość ma znaczenie ( wylutowanie źle wlutowanego elementu z dwustronnej metalizowanej PCB może być utrudnione)
  • na koniec jeżeli dany etap prac to umożliwia dokonujemy pomiarów kontrolnych we wskazanych punktach

Przez cały czas dbamy o czystość ład i porządek stosując się do ogólnie przyjętych zasad BHP.

 

Płyta bazowa i co dalej … ?

W następnej fazie projektu powstaną potrzebne do funkcjonowania całości bloki:

  •  syntezy
  • LPF
  • BPF
  • PA
  • wzmacniacz m.cz.

W zależności od oczekiwań mogą być zastosowane różne warianty i tak np. można zaprojektować prosty blok obsługujący syntezę z wyświetlaczem 2 x 116 lub zastosować coś bardziej wymyślnego montując kolorowy wyświetlacz z kolejnymi bajerami 🙂

Na stronie nie będzie możliwości komentowania (przynajmniej na tą chwilę) ponieważ moderowanie treści zajmowało by nam sporo cennego czasu. Nie zamykamy się jednak zupełnie na dobre rady i chętnie przeczytamy każdą wiadomość dotyczącą tego projektu. Wystarczy do nas napisać na adres poczty klubowej temacie najlepiej dopisać TRX USM5SQ. Nasz adres to info@sp7pb.pl .

Jeżeli jesteś posiadaczem takiego radia rozpocząłeś lub zamierzasz rozpocząć budowę również możesz do nas napisać. Chętnie opublikujemy Twoje rozwiązanie i Twój opis wykonanej konstrukcji. Podziel się swoimi fotkami z budowy, swoimi przemyśleniami, usprawnieniami, a może efektami pracy na tym urządzeniu.

Zapraszamy do śledzenia zmian na stronie oraz do czynnego udziału w naszym klubowym projekcie.

73 SP7PB